Aktualności

 • Rozliczamy Macierewicza

  10 lutego 2017 r.

  Dziś rano odbyło się drugie posiedzenie Zespołu Platformy Obywatelskiej ds. badania przypadków manipulowania przyczynami katastrofy smoleńskiej dla osiągnięcia korzyści politycznej. Spotkanie poświęcone było podsumowaniu roku pracy podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza oraz zdemaskowaniu kłamstw w sprawie rejestratorów na lotnisku w Smoleńsku.

  Otwarcia dokonał przewodniczący Zespołu Marcin Kierwiński, który mówił m.in., że "Macierewicz jest mistrzem dezinformacji, za pomocą której podzielił polskie społeczeństwo. Efektów prac jego podkomisji nie ma, ale kosztuje nas gigantyczne pieniądze". Skomentował również największe wpadki "ekspertów" Antoniego Macierewicza z minionego roku.

  Głos zabrał również szef ekspertów Zespołu dr Maciej Lasek, który przedstawił dwie prezentacje merytoryczne - jedna dotyczyła dotychczasowej działalności podkomisji smoleńskiej w strukturach MON, druga - fałszywych tez nt. rejestratorów na lotnisku w Smoleńsku. Po prezentacjach rozpoczęła się półgodzinna dyskusja.

  Głos zabrał poseł Krzyszytofa Brejza, który pytał o dorobek naukowy Wacława Berczyńskiego z podkomisji MON. "Komisja Antoniego Macierewicza pracuje już dwanaście miesięcy. Nie prowadziła żadnych badań, bazowała na już dostępnych dokumentach, a efekty są zerowe. Ośmieszone zostały polskie instytucje badawcze, w skład których powołano osoby, które się na tym po prostu nie znają" - mówił zaś wiceprzewodniczący zespołu Czesław Mroczek.

  "Już nawet Antoni Macierewicz nie wierzy w te wszystkie fantastyczne teorie, które opowiadał przez ostatnie lata. To jest właśnie ten moment, w którym minister Macierewicz powinien zaciągnąć kurtynę i powiedzieć: przepraszam wszystkich państwa, że przez tyle lat wprowadzałem was w błąd" - wskazywała wiceprzewodnicząca Joanna Kluzik-Rostkowska.

  Poseł Marcin Święcicki mówił o fałszywej tezie Macierewicza nt. sfałszowania czarnych skrzynek. "To, że prokuratura nie wszczęła śledztwa w tej sprawie jest najlepszym powodem do tego, żeby zamknąć prace podkomisji, tak samo jak to, że nie wykazano, że były trzy wybuchy oraz że trzy osoby przeżyły katastrofę" - mówił Święcicki.

  Poseł Paweł Suski wskazywał na "grzechy" Macierewicza. "To, czym społeczeństwo było karmione przez ostatnie lata to orgia kłamstw Antoniego Macierewicza. Społeczeństwo otrzymało informacje o jednym, dwóch a nawet trzech wybuchach. To wszystko są wymysły "ekspertów" Antoniego Macierewicza".

  "Konstytucyjny minister, wykorzystując aparat państwa i publiczne pieniądze, działa przeciwko Polsce, niezgodnie z polską racją stanu. I musimy to sobie wyraźnie powiedzieć" - zakończyła posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska.


  Powrót na stronę główną

Człokowie Zespołu ParlamentarnegoZobacz pełny skład Zespołu