Aktualności

 • Pielęgnowanie traumy

  11 października 2017 r.

  Tezą o zamachu politycy PiS niewiele już ugrają, dlatego od dłuższego czasu tematem przewodnim narracji smoleńskiej stały się ekshumacje ofiar z 10 kwietnia 2010 roku. Okazuje się, że również na tym można skorzystać politycznie. Szczególnie, kiedy za nieprawidłowości, do jakich doszło podczas składania ciał do trumien, obarcza się nie prokuraturę nadzorującą powrót ciał ofiar do Polski tylko polityków: Donalda Tuska i Ewę Kopacz, czyli wrogów nr 1 IV Rzeczpospolitej.

  Przez Polskę przetacza się obecnie fala ekshumacji ofiar wypadku samolotu prezydenckiego. Często dokonuje się ich wbrew woli rodzin osób, które zginęły w Smoleńsku. Otwiera się groby i głosami PiS deliberuje nad ich zawartością, pogłębiając traumę bliskich. Traumę pielęgnowaną przez polityków od ponad 7 lat. Ktoś jednak powiedział dość i walczy o godność swoją i spokój sumienia przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Trybunał rozpatruje obecnie skargi rodzin dwóch ofiar katastrofy, sprzeciwiających się ekshumacjom swoich bliskich. Skargi opierają się na zarzucie pozbawienia rodzin skutecznych środków odwoławczych od postanowień prokuratorskich o ekshumacjach i nieposzanowania prawa do prywatności i życia rodzinnego, które gwarantuje Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Jednocześnie Sąd Okręgowy w Warszawie, do którego odwołała się cześć rodzin sprawdza zgodność postanowienia Prokuratora Generalnego z Konstytucją RP. Władze polski mają czas do 22 listopada na przedstawienie swojej argumentacji.

  Trzeba odznaczać się niezwykłym wyrachowaniem i cynizmem, aby tym, którzy stracili bliskich w tak dramatycznych okolicznościach, przypominać o tym praktycznie codziennie od ponad siedmiu lat. Jak trzeba być bezwzględnym, aby odmówić ludziom zakończenia żałoby i ingerować w gwarantowane normami prawnymi i sumieniem prawo do pochówku bliskich? Co warte jest prowokowania kolejnej traumy związanej ze śmiercią i pogrzebem najbliższych?
  Powrót na stronę główną

Człokowie Zespołu ParlamentarnegoZobacz pełny skład Zespołu