Aktualności

 • Niekonsekwencje ministra Macierewicza

  14 września 2017 r.

  Na linii Pałac Prezydencki – Ministerstwo Obrony Narodowej wrze. Pogłoski mówią, że prezydent domagał się od premiera rządu natychmiastowej dymisji ministra.

  Powodów jest wiele, począwszy od arogancji Macierewicza i całkowitego ignorowania prezydenta, jako zwierzchnika sil zbrojnych. Kiedy Prezydent Andrzej Duda postanowił się usamodzielnić, minister obrony zaskoczył prezydenta odebraniem gen. Kraszewskiemu uprawnień dostępu do informacji niejawnych, co jest jednoznaczne z uniemożliwieniem generałowi wykonywania obowiązków służbowych w BBN. Odpowiedzią prezydenta była odmowa mianowania generałów wskazanych przez ministra obrony.

  Osobnym tematem jest, jakże ważny, Strategiczny Przegląd Obronny. Dokument ten zawierać ma plan rozwoju polskiej armii, jak również potencjalne zagrożenia na najbliższe 15 lat. To na jego podstawie planowane będą i dokonywane zakupy opiewające na kilka miliardów złotych. Okazuje się jednak, że opracowanie tego dokumentu minister Macierewicz zlecił m. in. generałowi Bogusławowi Samolowi, absolwentowi Akademii Wojsk Pancernych w Moskwie, co pracownikom Kancelarii Prezydenta wydaje się wyjątkowo niestosowne. Wskazuje to na wyjątkową niekonsekwencję w działaniach ministra, który tak wyraźnie przecież deklaruje swoją niechęć do Rosji i odsuwa od funkcji generałów, którzy rozpoczęli służbę wojskową przed 1989 rokiem, jednocześnie nie umiejąc wytłumaczyć swoich z nią ścisłych powiązań. Powierzenie prac nad strategicznym dokumentem osobie wykształconej przez rosyjskich wojskowych wpisuje się w te działania doskonale.
  Powrót na stronę główną

Człokowie Zespołu ParlamentarnegoZobacz pełny skład Zespołu