Aktualności

 • Niedźwiedzia przysługa?

  17 października 2017 r.

  Przed Sądem Okręgowym w Warszawie toczy sie proces wytoczony Tomaszowi Arabskiemu, byłem szafowi Kancelarii Premiera. W cywilnym procesie wytoczonym przez członków kilku rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zarzuca się mu m. in. niedopełnienie obowiązków podczas organizacji lotu prezydenckiej delegacji na obchody rocznicowe w Katyniu 10 kwietnia 2010 roku.

  Proces ten miał przede wszystkim wskazać winnych za katastrofę smoleńską wśród członków poprzedniej ekipy. Jednak jeden ze świadków przesłuchiwanych podczas procesu przypomniał, że wizytę premiera Donalda Tuska w Katyniu z 7 kwietnia organizowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, a prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 10 kwietnia - Kancelaria Prezydenta RP.

  I tu okazuje się jednak, że zeznania świadków rzucają nowe światło na pewne okoliczności towarzyszące organizacji ostatniego lotu TU-154M. Na światło dzienne wychodzą nowe fakty niewygodne również dla przedstawicieli partii obecnie rządzącej.

  Były naczelnik wydziału wschodniego departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zeznał, że strona rosyjska ze zdziwieniem przyjęła informacje o tym, że polskie delegacje chcą lądować w Smoleńsku. Tamtejsze lotnisko zostało zamknięte w 2009 roku z uwagi na zły stan techniczny infrastruktury lotniskowej oraz nawierzchni pasa startowego. Inny świadek, kapelan wojskowego, członek polskiej grupy przygotowawczej, który udał sie w marcu 2010 roku do Rosji zeznał, że poinformowano ich o stanie technicznym lotniska jak również częstych mgłach w rejonie Smoleńska Północnego. Zmiana lotniska docelowego na lotnisko w Mińsku lub Kijowie zaburzyłaby jednak cały program wizyty prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu.

  Analizując dotychczasowe zeznania świadków przyjąć można tezę, że nie brano pod uwagę innej destynacji lotu 10 kwietnia 2010 roku. Zaś spóźnienie sie na uroczystości byłoby klęską wizerunkową prezydenta tracącego w sondażach przedwyborczych.


  Powrót na stronę główną

Człokowie Zespołu ParlamentarnegoZobacz pełny skład Zespołu