Aktualności

 • Idol Macierewicza

  14 lipca 2017 r.

  Mimo ciągłych deklaracji ministra Antoniego Macierewicza, że w młodości jego poglądy nigdy nie były skierowane zdecydowanie w lewo, wielu jego dawnych przyjaciół i współpracowników wspomina o jego sentymencie do komunistycznego rewolucjonisty - Ernesto Guevary. Obecnie pan Macierewicz przyznaje, że jedyny kontakt z pracami Guevary miał podczas prac naukowych w Pracowni Dziejów Ameryki Łacińskiej i Afryki PAN, której był członkiem.

  Kim był Che Guevara?
  Wyidealizowany wizerunek Ernesta Guevary powielany w popkulturze przyjmowany jest bez większej refleksji przez młodzież i artystów. Jednak nawet pobieżna lektura licznych biograf pozwala poznać jego prawdziwa działalność.

  Wraz z Fidelem Castro stał na czele rewolucji kubańskiej, której pierwotnym celem było przewiane dyktatury Fulgencio Batisty na Kubie. Juz na początku odznaczył sie wielkim okrucieństwem szczególnie w stosunku do nieuzbrojonych chłopów, podejrzewanych o kolaboracje z rządem. Odpowiedzialny jest również za śmierć jeńców wojennych. Zarządzał obozem La Cabana, gdzie po błyskawicznych procesach przed trybunałem rewolucyjnym, na którego czele stał, eliminowani byli w jego mniemaniu wrogowie ludu. Do kryzysu kubańskiego w 1962 roku był zwolennikiem ZSRR, następnie swoje sympatie przeniósł na Pekin. Niedługo potem opuścił Kubę i zbierał krwawe żniwo m. in. w Kongo i Boliwii.

  Dzisiejsze deklarowane poglądy Antoniego Macierewicza silnie oparte na tradycji narodowo-katolickiej nie przeszkadzają mu twierdzić, ze nie jest przeciwnikiem rozwiązań siłowych w obronie idei czy kraju.
  Powrót na stronę główną

Człokowie Zespołu ParlamentarnegoZobacz pełny skład Zespołu