Aktualności

 • Co dalej ze współpracą z Luisem Moreno Ocampo?

  20 listopada 2017 r.

  14 listopada minął rok od publikacji na oficjalnej stronie MON informacji, że profesor Luis Moreno Ocampo, były argentyński prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego zostanie ekspertem podkomisji smoleńskiej i przygotuje „analizy w sprawie dalszego procedowania badania katastrofy smoleńskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii zwrotu wraku samolotu”.

  31 lipca 2017 do Ministerstwa skierowano zapytanie 3933 m. in. o kompetencje Luisa Moreno-Ocampo, o jego dostęp do materiałów zebranych w toku badania i podstawę tego dostępu oraz koszty jego udziału w procesie odzyskiwania wraku i wyjaśnienia przyczyn katastrofy Samolu Tu-154 w Smoleńsku. Resort Antoniego Macierewicza, mimo obowiązku odpowiedzi w ciągu 21 dni, uchyla się od odpowiedzi na pytania.

  16 października 2017 roku Luis Moreno Ocampo wraz z żoną zostali aresztowani w Londynie. Podejrzani są o przyjmowanie korzyści majątkowych m. in. od przywódców państw afrykańskich. Dodać należy, że posiada on również zagraniczne konta bankowe, pozwalające mu uniknięcia płacenia podatków w należnej wysokości.

  Czy minister obrony narodowej świadom jest, że powierzył pomoc w sprowadzeniu wraku tupolewa i potwierdzenie autentyczności zapisów czarnych skrzynek prawnikowi, na którym ciążą bardzo poważne zarzuty?

  Nie wiemy, bo do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zapytanie. MON do dnia dzisiejszego nie opublikował informacji o kontumacji czy zakończeniu współpracy z prawnikiem.


  Powrót na stronę główną

Człokowie Zespołu ParlamentarnegoZobacz pełny skład Zespołu