Aktualności

 • W jaki sposób gen. Błasik był odpowiedzialny za katastrofę smoleńską

  23 marca 2017 r.

  Dzisiejsze posiedzenie Zespołu Platformy Obywatelskiej ds. badania przypadków manipulacji przyczynami katastrofy smoleńskiej dla osiągnięcia korzyści politycznej, które otworzył przewodniczący Marcin Kierwiński, poświęcone było dwóm zasadniczym kwestiom: porównaniu wypadków lotniczych pod Mirosławcem i pod Smoleńskiem oraz zbadaniu odpowiedzialności Dowódcy Sił Powietrznych gen. Andrzeja Błasika za wydarzenia z 10 kwietnia 2010r.

  Referaty poprzedziła krótka dyskusja, w której głos zabrali posłowie Jakub Rutnicki i Marek Rząsa. Na wniosek posła Rutnickiego komisja wyśle pismo do premier Beaty Szydło z prośbą o wskazanie rzekomych nowych dokumentów i okoliczności w sprawie katastrofy, o których mówił rzecznik rządu Rafał Bochenek. Poseł Marek Rząsa zaproponował zajęcie się przez komisję kwestią ostatniej rozmowy śp. Lecha Kaczyńskiego z bratem Jarosławem, która miała miejsce na pokładzie feralnego samolotu lecącego do Smoleńska.

  W pierwszym referacie dr Maciej Lasek porównał wypadki lotnicze: samolotu CASA pod Mirosławcem z 2008r. oraz katastrofę smoleńską z 2010r. Wskazał na liczne zalecenia, jakie zostały nałożone na dowództwo sił powietrznych, mające na celu wyciągnięcie wniosków na przyszłość i uniknięcie podobnych zdarzeń. Wśród nich były m.in. nowe programy szkoleniowe oraz właściwy dobór załogi lotniczej. Jeszcze przed katastrofą smoleńską gen. Andrzej Błasik zapewniał komisję sejmową, że zalecenia te bez przeszkód wprowadzono w życie. Niezależne badania ekspertów po katastrofie wykazały jednak szereg zaniedbań w tej kwestii po stronie dowództwa sił powietrznych i samego gen. Andrzeja Błasika.

  Drugi referat wygłosił członek zespołu poseł Paweł Suski. Dotyczył on odpowiedzialności szefa MON śp. Aleksandra Szczygły za niedostateczne wyszkolenie załogi lotniczej (podjął on decyzję o zaniechaniu szkoleń załogi na symulatorach lotu w Rosji), a także wspomnianego już gen. Andrzeja Błasika, który m.in. miał okłamać prezydenta Lecha Kaczyńskiego ws. gotowości załogi do lotu. Wskazano również liczne przykłady relacji dot. apodyktycznego charakteru generała oraz kwestię dróg jego przyszłej kariery, która mogła zależeć od bezproblemowego lotu do Smoleńska, który zakończyć się miał o właściwym czasie.

  W dyskusji głos zabrali posłowie Czesław Mroczek, Bożena Kamińska, Jakub Rutnicki, Marcin Święcicki i Krzysztof Brejza. Wypowiedzi dot. przede wszystkim wydarzeń związanych z lotem śp. Lecha Kaczyńskiego do Gruzji i zachowaniem dowództwa sił powietrznych i załogi w tej sytuacji.


  Powrót na stronę główną

Człokowie Zespołu ParlamentarnegoZobacz pełny skład Zespołu