Aktualności

 • Powrót wraku-kronika niepodjętych działań

  8 sierpnia 2017 r.

  W wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA-Novosti Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski w zdecydowanym tonie obarczył stronę rosyjską odpowiedzialnością za pogorszenie obustronnych stosunków między Polską i Rosją. Stwierdził, że strona polska nie ma możliwości współpracy z organami sprawiedliwości w kwestii katastrofy samolotu prezydenckiego z 10 kwietnia 2010 roku. Wśród negatywnych działań Rosji wymienił brak możliwości odzyskania przez Polskę wraku Tu-154M, czy odmowy udostępnienia dokumentów pozostających w posiadaniu Rosjan.

  Zarzuty braku współpracy w sprawie katastrofy smoleńskiej są zastanawiające w kontekście odpowiedzi MSZ na interpelacje posłów opozycji, w których MSZ przyznał, iż nie podejmował żadnych oficjalnych (formalnych) działań mających na celu umożliwienie zbadania wraku Tu-154M przez członków podkomisji ministra Macierewicza, gdyż nie występowali oni z takimi wnioskami.

  Jest to kolejna już próba tłumaczenia porażki smoleńskiej polityki rządu PiS. Warto pamiętać, że biegli prokuratury wojskowej, specjaliści z Instytutu Sehna, pirotechnicy z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i polscy archeolodzy nie mieli takich problemów ze współpracą z Rosjanami.

  Według oświadczenia rzeczniczki rosyjskiego MSZ z marca 2017 r. podkomisja może zbadać wrak na miejscu w Smoleńsku, a czarne skrzynki w Moskwie. Zapewniła też, że odpowiednie resorty i organy państwowe są gotowe udzielić Polakom wszelkiej pomocy. Czy brak takich działań, czy choćby prób negocjacji nie są formą usprawiedliwienia bezczynności nadal szczodrze opłacanych członków podkomisji?

  Źródło: naTemat.pl


  Powrót na stronę główną

Człokowie Zespołu ParlamentarnegoZobacz pełny skład Zespołu