Aktualności

 • Pierwsze czytanie projektu PO ws. zażalenia na ekshumację

  9 lutego 2017 r.

  Wczoraj odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks Postępowania Karnego autorstwa posłów Platformy Obywatelskiej – członków Zespołu ds. badania manipulacji smoleńskich. Propozycja zawiera zapisy umożliwiające „w uzasadnionych przypadkach” złożenie zażalenie na decyzje prokuratury ws. ekshumacji zwłok osób bliskich.

  Całość wystąpienia tutaj.

  Założenia projektu prezentował w Sejmie przewodniczący Zespołu poseł Marcin Kierwiński. Mówił m.in., że „decyzja o ekshumacji mocno ingeruje w uczucia bliskich, jest traumatyczna dla rodziny ofiary każdej katastrofy, wydaje się zasadne, by możliwość zaskarżenia (...) istniała, by zażaleniem zajmował się sąd”. W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej wypowiedział się poseł Arkadiusz Myrcha, który poparł proponowane regulacje. „Oględziny są podejmowane obligatoryjnie, gdy prokurator uzna to za stosowne. Wnioskodawcy nie kwestionują tego środka dowodowego, propozycja ma jedynie na celu uregulowanie kwestii kontroli stosowania tego środka dowodowego; w obecnym stanie prawnym te czynności dowodowe nie podlegają żadnej kontroli” – argumentował Myrcha.

  Kluby PiS i Kukiz’15 opowiedziały się jednak za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu. Za dalszymi pracami, oprócz Platformy, optują Nowoczesna, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz koło Wolni i Solidarni. Głosowanie już w najbliższy piątek.

  Z projektem ustawy można zapoznać się w dziale Rezultaty


  Powrót na stronę główną

Człokowie Zespołu ParlamentarnegoZobacz pełny skład Zespołu